وبلاگ

Layer 1

 

روش رایج در کلاهبرداری ملکی

 

فروش همزمان یک ملک به چند نفر

که امروزه در جامعه ما باب شده است . در این روش کلاهبردار یک ملک را در فواصل زمانی به چند مشتری به وسیله قولنامه می فروشد و مبلغی را به عنوان ودیعه دریافت کرده و قرار بر این می شود که مابقی بهای ملک را موقع تحویل ملک در سال آتی در یافت کرده و سند را به نام خریدار می زند و از فرصت به دست آمده برای فروش ملک به شخص دیگر استفاده می کند .اثبات این نوع کلاهبرداری دارای پیچیدگی های حقوقی است

 

فروش مال غیر

یکی از کلاهبرداری های در خرید و فروش ملک ، فروش مال غیر است . در این روش برخی تبهکاران املاکی را که خالی از سکنه هستند ، شناسایی کرده و از طریق جعل ، سند زمین ، خانه و آپارتمان‌ ، ملک دیگری را به فروش می رسانند . گاهی اوقات این سودجویان موفق می شوند که معامله خود را قانونی جلوه داده و با استفاده از برخی خلاءها املاک را در دفاتر اسناد رسمی بفروشند . عده ای هم پس از اجاره ملک و سکونت در آن سندش را جعل می کنند و با ادعای مالکیت، آنرا می فروشند که البته این موارد نسبتا کم تر است .

 

فروش ملک با متراژ غیر واقعی

در این روش مشاوران املاک غیرمجاز (بدون جواز) از ناآگاهی خریداران سوءاستفاده کرده و در زمان عقد قرارداد با خریداران ، متراژهای غیر واقعی ارائه می دهند و مبالغ زیادی را به جیب می زنند . برای مثال زمانی که خریداری برای خرید مسکن مراجعه کند ، مشاوران املاک به بهانه های گوناگون از ارائه سند مالکیت خودداری می کنند و خریدار را متقاعد کرده که قبل از مشاهده سند محضری ، قرارداد مسکن را منعقد کنند .

 

مبایعه نامۀ جعلی

هنگام خرید ملک، زمین و آپارتمان هر دو سوی قرارداد، هم خریدار و هم فروشنده باید از وضعیت سند آگاهی داشته باشند.
سند باید به رویت خریدار برسد و با مشخصات ملک، زمین یا آپارتمان مطابقت داشته باشد.
لازم است مالک یا مالکان احراز هویت شوند.
چنانچه معامله به خریداران متعدد فروخته می‌شود، باید همه افرادی که نام آن‌ها در مبایعه نامه ذکر می‌شود در طی نوشتن قرارداد
حضور فیزیکی داشته باشند.

 

املاک های بدون جواز

یکی دیگر از جرائمی که در این بحث جای می گیرد ، کلاهبرداری توسط بنگاهدارای (بدون جواز )و مشاورانشان انجام می شود . در این شیوه مالک کلید ملک خود را نزد بنگاه گذاشته تا آن را بفروشند . مشاوران یا بنگاهداران در غیاب مالک ، ملک را فروخته یا رهن داده و متواری می شوند . برخی مشاوران هم بدون اطلاع مدیر بنگاه بین طرفین قرارداد بسته و به بهانه ای پول معامله را نزد خود نگه داشته و متواری می شود .

 

کلاهبرداری از طریق پیش فروش املاک

ممکن است انبوه ساز به دلیل شرایطی از ادامه کار سرباز زند و یا آپارتمان بدون کیفیت تحویل دهد . فروش یک واحد به چند نفر و همچنین فروش در متراژهای غیرواقعی هم این روزها باب شده است

از انجام هرگونه معامله در آژانس های فاقد پروانه کسب و کد رهگیری خودداری کنند. چون وقتی معامله ای در چند جا به شکل قانونی ثبت شود احتمال کلاهبرداری در آن کاهش پیدا می کند.

یکی از مواردی که به شدت در زمینه کلاهبرداری معاملات مسکن شایع شده، ایجاد دفاتر غیر قانونی و بدون مجوز است. کلاهبرداران با اجارۀ یک دفتر و ایجاد فضایی شیک، و قرار دادن خود بجای مشاور املاک سعی در فریب دادن مالکان و خریداران ملک دارند.

رهن دادن همزمان منزل به چند نفر و همزمان فروختن آن به شخص دیگر

کلاهبرداری‌ معاملات مسکن که بدون حضور مالک با ارائۀ وکالت نامه‌های جعلی از طرف مالک یا مالکین که به صورت شریکی صاحب یک ملک هستند از انواع کلاهبرداری املاک است.

خرید قانونی ملک با پرداخت اندکی نقد و ارائه چک های بی محل که البته میتواند کاملا قانونی جلوه کند ! که برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی و ضرر نکردن فروشنده 👈 ابتدا بند مربوط به پاس نشدن چک ها در قولنامه ( ماده 3تبصره 1) که نوشته تاثیری در صحت معامله ندارد خط بخورد و اضافه کردن متن : چنانچه هر یک از چکها به هر علت در موقع ارائه به بانک پرداخت نشود ، فروشنده حق فسخ دارد و فروشنده می تواند بدون نیاز مراجعه به دادگاه ملک را به دیگری منتقل کند و در این حالت صرفا مبلغ پرداختی خریدار به کسر ۱۰ درصد قابل استرداد خواهد بود “

 

املاک زمان زاده مجیدیه 27/11

09154243743   زمان زاده

2 نظرات

 1. علی یاوری - 15 مارس, 2021 پاسخ

  سلام و عرض و ادب و احترام خدمت جناب زمان زاده
  مطالب بسیار آموزنده ای بود
  .👌🙏🌹

  • Admin - 15 مارس, 2021 پاسخ

   سلام ممنونم از شما دوست عزیز.ارادت

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ملک ها را مقایسه کنید

مقایسه (0)